HIERBA LUISA (LEMON GRASS)

   

Cymbopogon citratus (DC)Stapf.
Synonimy: Andropogom citratus DC, A.. Ceriferus Hack.


 Hierba Luisa to pochodzący z Indii gatunek wieloletnich traw należących do rodziny Poaceae. Jako roślina lecznicza jest uprawiana również w Ameryce Południowej oraz innych tropikalnych i subtropikalnych regionach świata. Rośnie w gęstych skupiskach tworząc  obfite wiechy  dorastające do 120-150 cm i łatwo rozprzestrzenia się poprzez sadzonki. Hierba Luisa posiada zielone, długie liście o dość ostrej powierzchni oraz  kwiaty w kształcie bujnych kłosów. Wszystkie części rośliny wydzielają silny cytrynowy zapach, dzięki któremu jest ona znana i popularna jako „cytrynowa trawa”.

Inne jej nazwy to: citronella, lemon grass, lemon tea, yerba limon, pasta limon, pasta cedron, cana santa, canita santa, cana de limon oraz malojillo.
 
Hierba Luisa, choć ma niewielką wartość ozdobną, jest ceniona i uprawiana niemal  w każdym ogrodzie ze względu na przyjemny cytrynowy smak i aromat . Z jej liści, świeżych badź suszonych, służących jako popularna przyprawa kuchenna, przygotowuje się  orzeźwiający napój, który skutecznie łagodzi bóle żołądka i niestrawność.

Jednak właściwości lecznicze Hierba Luisa nie ograniczają się tylko do regulowania trawienia. Znane jest jej działanie:
 
antybakteryjne, przeciwgrzybicze, wykrztuśne, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwskurczowe, przeciwastmatyczne, przeciwkaszlowe, antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, (a tym samym chroniące komórki wątroby).

W medycynie ludowej Hierba Luisa jest stosowana jako remedium na wiele dolegliwości.
 
OTO NIEKTÓRE Z JEJ  NAJCZĘSTSZYCH ZASTOSOWAŃ:

– problemy trawienne jak m.in. niestrawność, bóle brzucha, wymioty, wzdęcia, zaparcia, kolki, biegunka,
– nadkwaśność ( zobojętnia kwas żołądkowy),
– bóle i zawroty głowy,
– przeziębienia, grypa, ból gardła, gorączka,
– antydepresyjne i poprawiające nastrój, pomaga w utrzymaniu koncentracji i dobrej pamięci
– wyczerpanie nerwowe, stres i przemęczenie umysłowe
– astma,
– reumatyzm,
– grzybice,
– cellulitis (systematyczne picie naparów pomaga go zredukować),
– bakterie Helicobakter pylori – pomaga w ich likwidacji, (szczególnie dobre wyniki uzyskuje  się pijąc olejek).

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu w Kyoto dowiedli, że olejek pochodzący z trawy cytrynowej skutecznie likwiduje bakterie Helicobakter pylori, odpowiedzialne za powstawanie choroby wrzodowej żołądka.

W tradycyjnej medycynie Wschodu Hierba Luisa  służy rownież  w celu zapobiegania próchnicy  i  wybielania zębów poprzez pocieranie ich liśćmi.

W Indiach jest powszechnie stosowana jako środek przeciwkaszlowy, przeciwreumatyczny i antyseptyczny.

W Chinach, oprócz innych zastosowań, trawa cytrynowa jest zalecana do regularnego i wyjątkowo skutecznego oczyszczania krwi.

Hierba Luisa jest używana powszechnie także  w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i w  aromaterapii.

KOSMETYKA

Olejek otrzymany z liści Herba Luisa jest używany do  wyrobu perfum i mydła. Używa się go także, a zwłaszcza wyciągu z liści, do relaksujących i odświeżających kąpieli zwalczających stres i zmęczenie. Aby doświadczyć jej aromaterapeutycznego działania, wystarczy włożyć garść liści do płóciennego woreczka i umieścić go pod strumieniem wody lejącej się do wanny, następnie pozostawić go w wannie w czasie kąpieli. Można też przygotować napar z garści liści i wlać go do wanny napełnionej wodą. Proste  i bardzo relaksujące.

KUCHNIA

Ze  względu na smak i zapach Hierba Luiza jest powszechnie używana w azjatyckiej kuchni jako przyprawa do zup, ryb, owoców morza i innych dań, szczególnie w Indiach,Tajlandii, Laosie, Sri Lance i na Karaibach.
   
Z Hierba Luisa przygotowuje się smaczną, zdrowotną herbatkę poprzez zalanie porcji suszonych liści wrzącą wodą  i pozostawienie ich do naciągnięcia.
Mimo jej dobroczynnych właściwości nie powinny  jej  jednak  pić dzieci i kobiety w ciąży oraz matki karmiące.
Sproszkowane, rozdrobnione listki mogą służyć  w kuchni jako przyprawa  do różnych dań.          

Jak widzimy, Hierba Luisa, roślina smaczna, aromatyczna i dobroczynna dla naszego organizmu, ze wszech miar zasługuje, by mieć ją zawsze pod ręką.
   
                                                                            ORYGINALNE, SPRAWDZONE I GWARANTOWANEJ JAKOŚCI ZIOŁA
                                                                 DO KUPIENIA W SKLEPIE INTERNETOWYM WWW.PERUWIANSKIEZIOLA.PL