KILKA UWAG NA TEMAT JAKOŚCI ZIÓŁ

     W obliczu choroby czy nieuchronnego zabiegu zwykle pytamy o najlepszych lekarzy specjalistów. Często zasięgamy opinii na ich temat, bo przecież w ich ręce mamy powierzyć rzecz tak bezcenną jak zdrowie nasze albo naszych bliskich. Zależy nam, by „nasz“ lekarz miał fachową wiedzę i wysokie umiejętności. Zabiegamy więc o jakość.

 Czy taką samą wagę przykładamy do zakupu ziół? Jak wiemy z obserwacji, wielu ludzi poszukując ziół z Peru  kieruje się głównie ich ceną i... wystarczy im fakt,  że  stamtąd pochodzą. A jednak mogą one nie spełniać wymogów jakości, a tym samym czekiwań.

 Przy zakupie należy zwrócić uwagę, czy firma która zajmuje się sprzedażą ziół jest   doświadczonym specjalistą w tej dziedzinie, czy też – wykorzystując fakt ich rosnącej popularności i popytu – traktuje zioła jako tylko przedmiot handlu, towar. Problem  ten jest niezwykle ważny i dotyczy nie tylko naszego rynku.
Także w Peru nierzetelni handlowcy oferują po atrakcyjnie niskich cenach zioła zalegające w magazynach, już nieświeże, zanieczyszczone i często bardzo rozdrobnione, przez co trudno jest ocenić ich jakość, jednorodność i czystość, a nawet... rodzaj. Bywa, że nawet „certyfikowane“ laboratoria postępują podobnie.

 Jeśli więc importer nie jest doświadczony, dokonuje zakupu i sprowadza (często nieświadomie) surowiec niskiej jakości.

Nie jest problemem kupienie w Peru tanich ziół, ale ziół pełnowartościowych i wysokiej jakości.

Wyjaśnimy to na dwóch przykładach:

Uncaria Tomentosa (znana jako Vilcacora) - wyłącznie  kora wewnętrzna tego pnącza posiada lecznicze właściwości, warstwa zewnętrzna natomiast jest bezwartościowym odpadem, który bywa przywożony do Europy jako cenny produkt.

Gdy kora jest  rozdrobniona lub zmielona, nie mamy gwarancji, z której części pnącza pochodzi.  Oprócz wierzchniej kory-odpadu może zawierać  także „dodatek“ w postaci rozdrobnionej kory innych roślin. To samo dotyczy kory mielonej w kapsułkach. (Oczywiście cena takiej „ mieszanki“ wydaje się wyjątkowo atrakcyjna!)
 

Test: vilcacora z trzech różnych źródeł  i trzy odwary. Do testu  użyto jednakową ilość kory i wody i taki sam czas gotowania.
 

    Maka (Maca) – uprawiana w wysokich Andach (powyżej 4000m n.p.m), zawiera  wszystkie niezwykle wartościowe składniki. Jednakże  ze  względu na trudne warunki panujące na  tej wysokości  zaczęto ją  uprawiać niżej. Taka uprawa jest nieporównywalnie łatwiejsza i tańsza, ale ceną jest utrata niektórych właściwości odżywczych tej bulwy i siły jej działania.

Zdarza się również, że Maka bywa słabo  prażona, posiada lekko szczypiący smak i jest przez to gorzej strawna. Niekiedy też – dla zwiększenia objętości, a więc z chęci nieuczciwego zysku – producent „wzbogaca” ją domieszką  kukurydzianej  mączki.

       Selekcjonowanie  i przebieranie peruwiańskich ziół  to ręczna „manufaktura“. Jest to   bardzo pracochłonne i czasochłonne zajęcie i ma oczywiście swoją cenę. Jednak ta ciężka praca ma bardzo korzystny wpływ na jakość, niepodważalnie lepszą od wspomnianych wcześniej.

 Gdy w grę wchodzi ratowanie zdrowia, nie wolno ryzykować i eksperymentować. Trzeba mieć pewność, że firma, która zioła sprzedaje, jest nie tylko kompetentna i ma doświadczenie, ale także dba o dobro klienta. Że oferowane przez nią skarby dżungli są świeże, niezwietrzałe ani też drobno zmielone, i że (choć to dla firm  dodatkowy koszt), są badane na obecność pleśni,  bakterii  i metali ciężkich.

 Należy pamiętać o tym, że niższą cenę uzyskuje się  najczęściej kosztem  jakiegoś ważnego elementu jakości. Taka praktyka bardzo nadszarpuje reputację peruwiańskich ziół i często może przynieść rozczarowanie.

 Sprowadzanie i przekazywanie do rąk klientów ziół dobrej jakości wymaga szczególnych starań i dodatkowych kosztów. Niestety, nie każda firma chce się tego podjąć, aczkolwiek są i chlubne wyjątki. Zależy to od etyki tych, którzy się tym zajmują.

 W trosce o jakość ziół na rynku i o dobro klientów Instytut będzie zachęcał firmy do przestrzegania norm jakościowych i do ich systematycznej kontroli. Klient powinien mieć taką gwarancję.

 ZDROWIE  TO  NAJCENNIEJSZE CO MAMY, WYBIERAJMY WIĘC DLA  NIEGO  NAJLEPSZĄ  JAKOŚĆ !
                                                                            ORYGINALNE, SPRAWDZONE I GWARANTOWANEJ JAKOŚCI ZIOŁA
                                                                 DO KUPIENIA W SKLEPIE INTERNETOWYM WWW.PERUWIANSKIEZIOLA.PL